آخرین اخبار

 

انجمن های صنفی – کانون های استانی – کانون کشوری در یک نگاه


در سال 1383 پیرو سیاست های نظام جمهوری اسلامی ایران مبنی بر تقویت بخش های خصوصی و احاله تصدی گری های دولت به بخش های توانمند غیر دولتی کشور، کارفرمایان آموزشگاه های آزاد فنی و حرفه ای مبادرت به ایجاد تشکیلات سیستماتیک و منسجم نمودند که در این راه مسئولین وقت سازمان آموزش فنی و حرفه ای کشور با اتخاذ سیاست های حمایتگرانه و پیش برنده، کمک های شایانی نمودند که جا دارد تشکر و سپاس ویژه ای از آن عزیزان داشته باشیم.

این تشکل ها در آن زمان ویژگی ها و اهدافی داشت که به برخی از آن ها می پردازیم:

1-هدف از تشکیل انجمن ها:

1-    آموزشگاه ها دارای تشکیلات یکپارچه و منظمی می گردند و به وحدت رویه می رسند.

2-    پیگیری بسیاری از امور مربوط به آموزشگاه ها به انجمن واگذار گردد.

3-    این تشکیلات وظیفه راهبردی و نظارتی آموزشگاه ها را بعهده گیرند.

4-    این تشکل ها مشکلات و معظلات مربوط به آموزشگاه ها را حتی المقدور مرتفع نمایند.

5-    و...

2- نحوه اطلاع رسانی در بدو امر برای تشکیل انجمن ها :

این اطلاع رسانی نخست از ستاد سازمان به ادارات کل استان ها و از آن جا به مراکز و در نهایت به آموزشگاه های آزاد فنی و حرفه ای روبرو گردید.

3- میزان استقبال و درصد مشارکت:

بر اساس اطلاعات واصله پس از اندک زمانی، بسیاری از مناطق دارای کانون استانی گردیده و اکثریت آموزشگاه های آزاد عضو یکی از انجمن های تابعه آن کانون گردیدند. این عضویت و مشارکت به بیش از 60 درصد می رسید که در جای خود قابل توجه بوده است. این تشکیلات صنفی دچار نقاط ضعفی نیز گردیدند که برخی از این ضعف ها از دل انجمن ها و قسمت عمده آن از طرف سازمان آموزش فنی و حرفه ای ایجاد می شد.

*در سازمان که بدواً مشوق شروع به کار انجمن های صنفی بود تنها برخی از مدیران کارآمد ستاد سازمان سیاست حمایت گرا را اتخاذ نمودند در صورتیکه اکثریت ادارات کل و مراکز سیاست تقابل و مواجهه با انجمن ها را در دستور کار خود قرار دادند. آن ها انجمن ها را بناحق در مقابل خود انگاشته و سعی در جلوگیری از توانمند شدن آن ها داشتند.

از طرف دیکر ضعف های عدیده ای هم در دل انجمن ها وجود داشت که می توان به موارد ذیل اشاره نمود:

1- عدم انتخاب مدیران کارآمد در بسیاری از انجمن ها (که توان رهبری چنین تشکیلاتی را نداشتند)

2- تقابل برخی از اعضا بر سر رسیدن به قدرت و سمت ریاست در بعضی انجمن ها (و گروه گرایی و باند بازی)

3- تشکیل انجمن های ترکیبی و عدم هم آوایی مدیران آموزشگاه ها در حرفه های گوناگون در بعضی مناطق و انجمن ها

4- عدم آگاهی نسبت به موارد قانونی – امور اداری و نحوه تعامل اصولی با سیستم دولتی

5- از دست دادن اعتماد به نفس به دلیل مواجهه با سپر دفاعی سازمان در بعضی سطوح پایین تر و برخی استان ها

6- پراکندگی زیاد اعضای هیات مدیره دوره اول کانون کشوری که موفق به تشکیل جلسات منظم و هدفمند نشده و کاملاً قائم به فرد شده بود.

7- ایجاد تغییرات در برخی سطوح مدیریتی سازمان که مرتبط با مسائل آموزشگاه ها بودند.

8- و ...

با وجود مشکلات و موانع فوق بیش از 2 سال از عمر انجمن ها این تشکل صنفی دچار یک مسیر فرسایشی و رکود شده تا جایی که با ایجاد تغییر و تحول در ستاد سازمان عدم وجود برنامه ای جامع و راهبردی از طرف هیئت مدیره کانون کشوری – برگزاری همایش ها و نمایشگاه های بی هدف و نمایشی به جای پرداختن به مشکلات و معضلات پایه ای آموزشگاه های آزاد و ... موجب شد تا این تشکیلات نهایتاً به کلی از بین رفته و صرفاً به داشتن یک عنوان بسنده گردید.

در چنین شرایطی حس بی اعتمادی و دلسردی از دو جناح این تشکیلات را مورد هدف قرار داده بود. از یک طرف ستاد سازمان آموزش فنی و حرفه ای و از طرف دیگر آموزشگاه های آزاد به نحوی که تعدادی از انجمن ها و کانون ها پس از گذشت 3 سال از عمر خود مبادرت به تجدید انتخابات نمودند و دچار فطرت گردیدند. در چنین فضای دلگیر و نامطلوبی در اسفندماه 1386 با تلاش و پیگیری گروهی از دلسوزان آموزشگاه ها هیئت مدیره جدید کانون کشوری تشکیل گردید. در خلال برگزاری اولین جلسه هیئت مدیره کانون، انتخابات برای تعیین سمت ریاست کانون انجام شد و آقای مهندس بدیعی با رای تمام اعضای هیئت مدیره به سمت ریاست هیئت مدیره انتخاب گردیدند.

اصلی ترین سیاست هیئت مدیره جدید و بویژه ریاست آن مرمت اعتبار و جایگاه کانون نزد دو جناح یاد شده بود ضمن آن که تصمیم گرفته شد تا اولاً هیچگونه حق عضویتی از انجمن ها دریافت نگردد بلکه ابتدا سعی در ایجاد رابطه ای دوستانه و دلسوزانه بین کانون کشوری و تشکیلات زیرمجموعه آن ایجاد شود و انجمن های این هیئت مدیره را نماینده کاردان و راهبر خود تلقی نمایند. چراکه کانون کشوری به حسن اعتماد اعضای خود بیش از پیش نیاز داشت.

در جناح دیگر سازمان قرار داشت که سرشار از بی اعتمادی به تشکل های صنفی می نمود. و کاملاً در موضع تقابل بود به همین منظور هیئت مدیره کانون کشوری ابتدا با تعامل و همفکری با مسولین ستاد سازمان و حضور در جلسات کارشناسی متعدد و ارائه راهکارهای مناسب در امور گوناگون پس از چند ماه توانست خودر ا به عنوان نماینده دلسوز همه آموزشگاه ها در نقش کاربلد و بی ریا بقبولاند .

همکاران عزیز، باید بدانید سال 1388 به عنوان مهمترین برهه زمانی برای آموزشگاه های آزاد رقم خورده است. از یک طرف سیاست کلی دولت برای اهاله تصدی گری ها و برون سپاری ها و از طرف دیگر عدم وجود تشکل صنفی پویا و بالغ به قول موجب شد تا هیئت مدیره جدید کانون کشوری مصوب نماید که در هرماه حداقل دو جلسه هیئت مدیره به طور کامل (با حضور کلیه اعضا) تشکیل گردد و پیرامون  نکانت کلیدی تصمیم گیری و بحث نماید.

قابل ذکر است که در طول چندماه اولیه تشکیل این هیئت مدیره ، مسئولین سازمان حتی حاضر به برگزاری جلسه با کانون کشوری و پاسخگویی به درخواست ها، مشکلات موجود کانون و آموزشگاه ها نبودند که این امر  نشئت گرفته از همان حس بی اعتمادی به هیئت مدیره کانون کشوری ناشی از برخی عملکردهای سابق آن ها می نمود.

و لیکن هیئت مدیره جدید کانون با درایت و سعه صدر و به روشی اصولی و تعامل گرا با حضور همه جانبه در ستاد سازمان و به کارگیری نیروهای توانمند در سایر نقاط کشور در قالب شورای نظارت و راهبری کانون کشوری سرانجام نظرها را به خود معطوف داشت. خرسند است که نتیجه این اقدامات و تلاش ها سرانجام به ایجاد جایگاهی ارزنده برای کانون کشوری و نیز تشکل های صنفی آموزشگاه ها منجر شده و در سایه آن انشااله بسیاری از معضلات و مشکلات جاری و پیش روی آموزشگاه ها مرتفع گردیده و یا با یاری خداوند متعال بزودی حل و فصل خواهد شد.

با تشکر

هیئت مدیره کانون کشوری

گالری تصاویر

کمیته نظارت بر عملکردو رسیدگی به شگایات

جلسه مشترک هیات ریسه کانون کشوری و مسئولان سازمان با ریئس کمیسیون اجتماعی مجلس جناب دکتر عزیزی

آذربایجان شرقی میزبان ریاست محترم سازمان جناب دکتر سازگار نژاد

سفر جناب دڪترلیراوے ریاست محترم ڪانون ڪشورے به استان آذربایجان شرقی

حضور ریاست محترم ڪانون ڪشورے در استان همدان

شست هم اندیشی نمایندگان کانون کشوربا روسای انجمنها وهیئت مدیره کانون، با مدیرکل استان مازندران

نشست هم اندیشی نمایندگان کانون کشوری با کانون ومدیرکل گستان

نشست هم اندیشی کانون انجمن صنفی آموزشگاه های آزاد فنی و حرفه ای-کردستان 96

دکتر لاریجانی در همایش مدیران سازمان آموزش فنی و حرفه ای:

خدمات الکترونیک

اطلاعات تماس

دفتر روابط عمومی:     88016099 (021)
شماره دورنگار:     88016099 (021)
سامانه پیام کوتاه:     00000000000
تهران، امیرآباد شمالی، بعد از شهید گمنام،نبش خیابان هفتم
پلاک 1897 ، ساختمان 33  طبقه سوم واحد 13
پست الکترونیک:     info@kanontvto.ir

 

درباره کانون

در سال 1383 پیرو سیاست های نظام جمهوری اسلامی ایران مبنی بر تقویت بخش های خصوصی و احاله تصدی گری های دولت به بخش های توانمند غیر دولتی کشور، کارفرمایان آموزشگاه های آزاد فنی و حرفه ای مبادرت به ایجاد تشکیلات سیستماتیک و منسجم نمودند که در این راه مسئولین وقت سازمان آموزش فنی و حرفه ای کشور با اتخاذ سیاست های حمایتگرانه و پیش برنده، کمک های شایانی نمودند که جا دارد تشکر و سپاس ویژه ای از آن عزیزان داشته باشیم.

ادامه مطلب...

Template Design:Dima Group